ארנונה

 

להלן תקציר החלטה של ועדת ערר בעניין ארנונה אשר קיבלה את עמדת משרד עורכי דין ברטלר ושינתה את הגדרת החיוב של העסק, יקב, מתעשיה לבית בד ובכך גרמה לחסכון של כ- 50% בחיובי הארנונה ליקב. כן מובאים להלן דוגמאות נוספות בהן דרישות החיוב של העיריות נדחו.
פעמים רבות מגיע חשבון הארנונה והאזרח הטוב משלמו מבלי לבדקו כלל.

 

יקב דלתון הנמצא באזור תעשיה דלתון עשה מעשה ובדק את חיובי הארנונה. מבדיקה שנערכה ומבחינת צו הארנונה עלה כי היקב חויב לפי סיווג 315 הקבוע בצו הארנונה דהיינו "תעשיה מכל סוג למעט תעשיה מסוג בתי בד ותעשיות היי-טק".

התברר כי תשלום הארנונה בסיווג "בתי בד" נמוך משמעותית מחיוב הארנונה של עסקים בסיווג של תעשיה. היקב, באמצעות משרד עורכי דין ברטלר, טען כי יש לסווגו בסיווג של עסקים מסוג בתי בד ולא תעשיה רגילה.

היקב הגיש השגה בה טען כי יש לשנות את סיווגו מסיווג "תעשיה" לסיווג מסוג "בתי בד". בתחילה דחה מנהל הארנונה את ההשגה. היקב שהאמין בצדקתו הגיש ערר על החלטת מנהל הארנונה.

בועדת ערר התקיים דיון ארוך ומקיף בטענות היקב. לבסוף התקבלה ביום 13.2.08 טענת היקב והוחלט על ידי ועדת הערר כי הסיווג הנכון של היקב הוא כמו של בית בד. בכך הפכה ועדת ערר את החלטת ועדת מנהל הארנונה. ליקב הופחת באופן מהותי ביותר החיוב בארנונה.

מקרים נוספים המראים את הצורך בבדיקת חשבונות הארנונה הם מקרים בהם חברות שונות עורכות עבור הרשויות מדידות חדשות של שטחי הנכס . האזרחים מקבלים לפתע דרישות "מעודכנות" לתשלום עקב "עדכון" השטחים.

יש לבדוק "עדכונים" אלו ולמנוע מצבים של חיוב עקב טעות במדידת השטחים או עקב סיווג לא נכון וכיוצ"ב. בתל-אביב לדוגמא נעשה ניסיון לצרף למשרד שטח יחסי של חדר שירותים ציבורים הפתוח לכלל הציבור בקומת משרדים בבניין משרדים. בעקבות השגה שהוגשה בוטל החיוב הנוסף שנגרם עקב תוספת שטחים לנכס.

מקרה נוסף ומצער קרה עקב כך שרשות מקומית עדכנה את שטחי הנכס ובטעות הוסיפה לנכס שטחים שכלל לא שייכים לנכס. בדיקת חשבון הארנונה ופניה לרשות גרמו לתיקון הטעות שנעשתה ולביטול החיוב השגוי.

לסיכום: רצוי מאוד לבדוק את חשבונות הארנונה ולהגיש השגה ואף ערר במקרים מתאימים. יש לזכור כי המועדים להגשת ההשגה והערר קצובים ואת כל הבדיקות וההגשות של ההליכים יש לערוך בהתאם לכך.

אין באמור משום ייעוץ או חוות דעת כלשהיא על כל מקרה להבחין לפי נסיבותיו.

כותב המאמר הוא שמואל ברטלר, עו"ד שותף בכיר במשרד ברטלר עורכי דין, הנמצא במגדל החשמונאים, רחוב החשמונאים 100 תל-אביב, ייצג את יקב דלתון בהשגה ובערר בה זכה היקב ואת המשרד בהשגה מול עיריית ת"א בהשגה כולל החיוב הנוסף בארנונה. Brettler-law.co.il, טל : 03-5619640 (רב-קוי).

מכתבי הוקרה

לכבוד עו"ד שמואל ברטלר עברתי היום ברפרוף על פסק הדין, ניכר מכל מילה שהיינו מיוצגים ע"י בעל מקצוע דבר שאני ידעתי זה מכבר. אנו מאחלים לך שתצליח בכל אשר תפנה.

פרסומים וחדשות

תיקון 70 לחוק מיסוי מקרקעין

ביום 7.3.11 עבר תיקון מס' 70 לחוק מיסוי מקרקעין בקריאה שניה ושלישית בכנסת. התיקון הנ"ל מהווה מהפכה בכל הנוגע לדיווח ותשלום המס.

 לקריאת המאמר

 

AVI 2821