הקלה נוספת - תמ"א 38

 

ביום 29.6.08 אישרה ועדת הפנים של הכנסת תקנות חדשות הקובעות פטור מלא מתשלום היטל השבחה למשך שנה, באזורי הפריפריה, לא כולל מחוז תל אביב.
לא מעט ביקורת הושמעה על תוכנית מתאר ארצית 38 ועל האפשרות ליישמה. רבים הם הגופים הקוראים לפתוח מחדש את התמ"א ולערוך דיונים מקיפים בתיקונה. בהתאם למידע שהועבר לועדת הפנים של הכנסת, על פי התאחדות הקבלנים, סך הבקשות למימוש תמ"א 38 במהלך שלוש שנותיה עומד על 136, מתוכן רק 7 התקדמו בתהליך והיתר נדחו.

 

כצעד חיובי בכיוון של הקלות ביישום התמ"א, החליטה וועדת הפנים של הכנסת ביום 29.6.08 להעניק במסגרת תקנות חדשות פטור מלא מהיטל השבחה לעידוד מבנים מפני רעידות אדמה לכל יישובי הארץ פרט למחוז תל אביב. התקנות החדשות מהוות תמריץ חיובי לעידוד הבניה במקומות בעלי הסיכון הרב יותר להפגע מרעידות אדמה מחד ומאידך, מקומות בהם הכדאיות הכלכלית ביישום התוכנית עד כה היה מוטל בספק.

לא כל האזורים יהנו כאמור מהפטור לכל התקופה. הועדה עשתה הבחנה בין יישובים: בפריפריה, בעלי סיכון רב יותר להפגע ויישובים בהם הרמה הסוציו-אקונומית נמוכה, שם ניתן הפטור עד תום התקופה שבחוק, קרי עד נובמבר 2010. בעשרות יישובים נוספים, חוץ ממחוז תל אביב, הפטור ניתן למשך שנה אחת בלבד. במחוז תל אביב אין שינוי והפטור הינו חלקי בשיעור של 90%, בהתאם לחוק שהתקבל בנובמבר 2007 בכנסת.

במציאות הקיימת, לפיה קיימת סבירות של רעידת אדמה חזקה בעתיד הנראה לעין, מדובר בצעד חשוב של המחוקק.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או חוות דעת מכל סוג ומין שהוא.

הכותב הוא מאיר ברטלר עו"ד, שותף במשרד ברטלר עורכי דין, העוסק בין היתר בתחום המקרקעין ובכלל זה תמ"א 38.

מכתבי הוקרה

אין לי ספק שעוד נכונו לנו עסקאות/שיתופי פעולה בעתיד בנושא הנדל"ן, והבוקר אף עשיתי לכם יחסי ציבור טובים – ולא בפעם ראשונה, בין החברים שלנו, כשאני בטוח שבבוא העת שיזדקקו לעו"ד בנושא נדל"ן- יפנו אליכם. ברגשי כבוד והערכה,

פרסומים וחדשות

חיים משותפים והסכמי ממון

 

התפרסם מאמרו של עוה"ד שמואל ברטלר העוסק בחיים משותפים והסכמי ממון אצל ידועים בציבור.

AVI 2821